A helyiségbérlet szabályai

SZMSZ 50. sz. Melléklet

A HELYISÉGBÉRLET SZABÁLYAI

A nem lakás céljára szolgá helyiség (a továbbiakban: helyiség) rletének létrejöttére, a felek jogaira és kötelezettségeire, valamint a rlet megszűnésére, a lakásszövetkezet szabályait megfelelően kell szerződésben alkalmazni.

A lakásszövetkezet tulajdonában lévő helyiség rbeadásának és a rbeadó hozzájárulásának a feltételeit a lakássvetkezet SZMSZa, s belső szabályzatai, valamint jogköl fogva az Igazgatóság határozza meg

A helyiség átadásával, rendeltetéssze haszlaval, karbantartásával, felújításával, továbbá a szerződés megszűnésekor a helyiség visszaadásával kapcsolatban a rbeadó és a bérlő jogaira és kötelezettségeire a felek szerződéses megállapodása az irányadó.

A helyiségr összegében mindenkor a külttgyűlés hatályos határozata mellett állapodnak meg a felek.

A rlő a helyiségbe alrlőt csak a rbeadó hozzájárulásával fogadhat be.

Arleti szerződés egyebekben akkor is megszűnik, ha

a) a gazdasági társaság, illeleg a nem gazdasági társaság formában működő jogi személy rlő jogutód lkül megszűnik;

b) a rlőnek a helyiségben végzett egyéni vállalkozói tevékenysége megszűnt; c) felhívás ellenére rendeltetésellenes vagy szerződésellenes rleményi haszlat áll elő;

d) felszólítás ellenére rleti díj tralék áll fenn;

e) a rlő a karbantartással és felújítással kapcsolatos kötelezettségeit nem teljesíti;

f) a bérlő nem tűri az épület karbantartásával, felújításával, helyreállításával, átalakításával, bőtésével és korszerűsítésével kapcsolatos, valamint a rbeadót és s rlőt terhelő egyéb munkák elvégzését;

g) a rlõ a helyiség bérleti jogát a rbeadó hozzájárulásával sra átruházz[Ltv. 42. § (1) bekezdés];

h) a gazdasági társaság, illetőleg a nem gazdasági társaság formában működő

jogi személy rlő jogutód lkül megszűnik [Ltv. 39. § a) pont];

i) a rlőnek a helyiségben végzett tevékenységéhez szükséges egyéni vállalkozói igazolványát visszavonták, vagy azt a rlő visszaadta [Ltv. 39. § b) pont];

j) a rlő a szerzősben vállalt vagy jogszabályban előírt egyéb lényeges kötelezettségét nem teljesíti;

k) a rlő a szerzős megszűnésekor köteles a helyiséget rendeltetésszerű haszlatra alkalmas állapotban a bérbeadónak visszaadni.

Nem vetődhet fel az, hogy kézbesítési akadályok miatt a sik fél tudomására nem jutó felmondás képes a jogviszonyt megszüntetni. Ez alól kivétel az a legfelsőbb bírósági ítéletben is megjelenő körülmény, ha a kézbesítés akalyát az egyik fél szerződéses együttműködési kötelezettséget sértő, felható magatartása idézi elő.

Ez esetben a féllel szemben is érvényesülnek a felmons jogkövetkezményei (pl. a helyiség-elhagyás és visszabocsátás kötelezettsége).

A Ptk. értelmében azonban az írásbeliség mellőzésével történt szerződésmegszüntetés is érvényes, ha az annak megfelelő tényleges állapot a felek egyező akaratából létrejött.

A helyiségrleti jogviszonyt a felek visszamenőlegesen is megszüntethetik, feltéve, hogy a helyiséghaszlat de facto a múltban r megszűnt.

Amennyiben közös akarat vizsgálata körében nem állapítha meg az, hogy a felek a megszünte megállapodást követő időpontra vagy feltételre nézve kötötték meg, a Ptk. 280. § (2) bek. szerint kell eljárni. (A Ptk. 280. § (2) bekezse szerint a kötelezett a teljesítés előkéstéséhez szükséges idő elteltével köteles teljesíteni.)

A helyiségrleti jogviszony megszűnésének az sem érvényességi feltétele, hogy a felek egyssal elszámoljanak, hogy rendelkezzenek a rlői beruzások visszatérítéséről, hogy rendelkezzenek a helyiségvisszabocsátás időpontjáról, vagy önmagában a helyiség visszabocsátásáról.

Az egyéni vállalkozó rlő halála esetén a rleti jogot csak az egyéni vállalkozó özvegye, özvegy hnyában vagy annak egyetértésével örököse jogosult folytatni, feltéve, hogy az egyéni vállalkozói tevékenység folytatását az egyéni vállalkozóról szó törvény rendelkezései szerint bejelentette.

Ha a rlő külön jogszabályokban meghatározottak szerint gazdasági társaságot, egyéni céget vagy szövetkezetet alapít, vagy átalakulással létrehoz, a gazdasági társaság, az egyéni cég illetőleg a szövetkezet a szerződésszerű jogutód.

A rlő a helyiség bérleti jogát önhatalommal másra nem ruházhatja át, vagy cserélheti el, vagy a helyiséget albérletbe nem adhatja.

A rbeadó hozzárul ahhoz, hogy a rlő cserepartnert anljon, akivel a rbeadó erre vonatkozó szerződést köt és a helyiség a gi rlő és az új rlő között, a lakásszövetkezet közreműköse mellett kerül átasra egy időben a közszolgáltatók fogyasztásanyos megfizetés teljesítés igazolásával.

Amennyiben bérlőtárs jelölt van és vállalja a szerződési feltételeket, a bérleti szerződés megkötése iránti kérelem nem tagadható meg, azzal együtt, hogy az ajánlott fél az lakásszövetkezeti szabályokban (pl: zirend) meghatározott feltételeket is vállalja.

A lakásszövetkezeti tulajdonú helyiség határozatlan időre kötött szerződése cserehelyiség biztosítása lkül is felmondható, ha a felek sként nem állapodtak meg. A felmonsi idő elté megállapos hnyában 30 nap lehet.

Amennyiben fenn áll szerződésben vállalt kötelezettség cserehelyiség felansára, akkor az, az esetben megfelelő, ha a bérlő az ező helyiségben gyakorolt tevékenységét hason körülmények között folytathatja.

A rbeadó hozzájárulása

(1) A rbeadó ha a bérlő a lakásszövetkezet által meghatározott feltételeket vállalja a helyiség egy szének meghatározott időre szó albérletbe adásához hozzájárulhat.

(2) A hozzájárulás feltétele:

a.) arlő a bérbeadó által meghatározott magasabb rleti díj megfizetését vállalja;

b.) annak kikötése, hogy az albérlő a helyiségrészt a szerződés időpontjának lejártakor minden elhelyezési igény lkül kiüríti és a lakásszövetkezettel szemben semmiféle további igényt nem érvényesít.

(3) Az albérleti szerződéshez történő hozzájárulást a rbeadó a helyiség rleti dínak módosításához kötheti.

(4) Amennyiben a bérlő a hozzájárulás feltételeit nem vállalja, úgy a rbeadó a hozzájárulást megtagadja.

(5) A rbeadó a helyiség rleti jogának átruházásához a következő feltételekkel járulhat hozzá:

a.) az új rlő által a helyiségben folytatni kívánt tevékenység nem lehet ellentétes a helyiség hasznosításának céljával;

b.) az új rlő vállalja a helyiségre vonatko hatályos rleti szerződési feltételeket.

(6) Amennyiben a rk a helyiséget egys között el akarják cserélni, a hozzájárulás feltételei megegyeznek az átruzáshoz történő hozzájárulás feltételeivel.

2017.03.12.

IGAZGASÁG