Mindig fel kell mérnünk a veszély mértékét, és ezt össze kell vetni az elhárításra rendelkezésre álló lehetõségünkkel.
A kezdeti, kis terjedelmû tûz észlelésekor, ha a helyzet ez lehetõvé teszi, a készenlétben lévõ tûzoltó készülékkel, egyéb alkalmas eszközökkel (lapát, homok, takaró, egy kancsó/vödör víz, stb.) a tûz oltását azonnal meg kell kezdeni. Egyébiránt csak akkor szabad, ha eloltása ezekkel valószínûsíthetõ.
Ha az észlelt tûz eloltása segítséget igényel, a tûzriadó tervben ismertetett, továbbá a helyiségben kifüggesztett módon kell a tüzet jelezni és segítséget hívni.
A tûz észlelése és jelzése után mindenki kötelessége, az emberélet elsõdlegességét szem elõtt tartva, a tûz által veszélyeztetett személyek, tûz- és/vagy robbanásveszélyes és rendkívüli értékû tárgyak mentése, illetve a veszélyeztetett területrõl való eltávolítása. (Égõ embert pokróccal, köpennyel, vagy vízzel való leöntéssel oltunk el.)
Mindig gondolni kell arra, hogy az égésnél káros, az emberi életre közvetlen és súlyos veszélyt jelentõ anyagok szabadulnak fel, ezek elõl ki kell menekülni a szabadba.
Elektromos tûznél, a vízhasználat elõtt, a környezetet áramtalanítani keli. Az áramtalanítós ténye akkor fogadható el, ha arra rendelt „tûzvédelmi fõkapcsoló”- val lehet megtenni, illetve azt kellõ helyismerettel rendelkezõ személy végezte el.
Kisebb eszközök áramtalanítósa, ha ez egyértelmûen beazonosítható, a mûködtetõ tápkábelnek a dugaszoló aljzatból való eltávolításával kell megtenni.
Minden tûzesetet – az eloltott tüzet is, a kárösszegre való tekintet nélkül – be kell jelenteni.
A tüzeset helyszínét a vizsgálat befejezéséig érintetlenül kell hagyni.