A szennyvízcsatorna helyes használatáról – Az Alföldvíz Zrt. tájékoztatója
Ez sajnos nem igaz
A csatornarendszer és a tisztítási technológia csak bizonyos határokon belül képes zavartalanul működni.
A csatornahálózat állapota és a tisztítótelep működése erősen függ a csatornába engedett szennyvíz tartalmától. A meghibásodások főbb okai a csatornahálózaton a nem megfelelő használatból erednek, ilyenek például az egészségügyi tamponok, fültisztítók, zsírok, olajok, fogpiszkálók, valamint az illegális csapadékvíz-bevezetések. Ezek rendszeres hibákat, fennakadásokat okoznak a rendszeren.
Fontos megjegyezni, hogy egy nagyobb dugulás a háztartásokban is problémát jelenhet. Elsőként a víz lefolyása okozhat gondot, a későbbiekben vissza is áramolhat a szennyvíz, ami mind egészségügyi, mind anyagi problémát okozhat.
Néhány ember felelőtlen magatartása miatt az egész szolgáltatás ellehetetlenülhet. A hanyagság miatt tetemes költség terheli a víziközmű-szolgáltatót, mely valamennyi fogyasztó vízdíjában megjelenik. Hosszú távon pedig saját természeti környezetünkben is komoly, visszafordíthatatlan károk keletkezhetnek.
A csatornahálózat és a tisztítótelep működése csak akkor zavarmentes, ha mindenki, aki használja, kellően körültekintő és önmérséklő.
A csatornahálózat és a szennyvíztisztító zavartalan és biztonságos üzemeltetése érdekében az Alföldvíz Zrt. arra kéri a fogyasztókat, hogy legyenek környezettudatosak, és fordítsanak figyelmet a rendeltetésnek megfelelő csatornahasználatra!
Tudta-e?
– A házi szennyvízhálózat és az épületek belső szennyvízgyűjtő vezetékeinek működéséről és fenntartásáról az ingatlan tulajdonosának, használójának kell gondoskodnia.
– A közüzemi szennyvízhálózat (ide tartozik a bekötővezeték is) üzemeltetése a szolgáltató feladata.
– A házi és a közüzemi szennyvízhálózatot a szolgáltatási pont választja el egymástól. A szolgáltatási pont a bekötőidom vagy akna elfolyási pontja, ennek híján az ingatlan határvonala zártsorú beépítésnél a falsíktól (a közterület felé) egy méter.
– Ha a közüzemi csatornahálózat bármely pontján vagy berendezéseinél rongálást, meghibásodást észlel, azonnal jelezze az üzemeltetőnek! Egy hiányzó aknafedlap például életveszélyt jelent!
forrás: DM