Többlakásos lakóépületek tűzmegelőzése, fontosabb tűzvédelmi előírások

A lakóépületekre és azok minden lakójára nézve kötelező az általános és a lakóépületre vonatkozó egyedi tűzvédelmi használati szabályok betartása.

A tűzvédelmi szabályok ismerete a tulajdonosok/lakók biztonsága miatt fontos, tűz esetén segítik az életmentés és a zoltás gyors végrehajtását,

Fontosabb tárolási szabályok, eírások:

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet értelmében:

Az épületben éghe anyag olyan mennyiségben és módon nem rolható, a rendeltetéshez alkalomszeen kapcsolódó tevékenységek kivételével olyan tevékenység nem folytatható, amely a rendeltetéssze használattól eltér, tüzet vagy robbanást okozhat.

Gázpalack használata és rolása tilos olyan ldszintesnél magasabb étnyben, ahol a tartószerkezet az esetleges gázrobbanás következtében összeomolhat.

A tárolási szabályok betartásánál külön említést igényel, a többlakásos épület szemétledobóinak használata. A többszintes laépületben lakók a hulladékledobóként funkcionáló helyiségeket esetenként tárolásra is használják. A rendeltetéstől eltéhasználat azonban könnyen okozhat kiterjedt tüzet, ezért nagyon fontos betartani a szemétledobók és hulladéktárolók használara vonatkozó szabályokat. Fokozott veszélyt jelent, hogy a szemétledobó összeköti az épület szintjeit, eltal egy valahol kialakult tűz rendkívül gyorsan tud szintrőlszintre terjedni. További veszélyt jelent a lakókra nézve, hogy a szemétledobóban keletkezett tűz füstje és hője nagyon megneheti a lépcházban való menekülést, és a mentést.

A szetledohelyiségek tároló helyiségként történő használata a létesítéskor hatályos jogszabályi eírások szerinti kialakítás mellett jogszabálysérés szigorúan tilos!

Helyiséget csak a használatbavételi engedélyben megállatott rendeltetéshez tartozó tűzvédelmi követelményeknek megfelelően szabad használni.

A többlakásos lakóéletek közlekedőivel kapcsolatos fontosabb eírások:

A lakóépület zlekedési tereit és helyiségeit alkalmassá kell tenni a rendeltetéssze

zavartalan és biztonságos zlekedésre, egyúttal biztosítani kell, hogy veszély esetén az étnyt vagy annak egyes részeit meghatározott időn beli ki lehessen üríteni. Az élet valamennyi helyiségét a rendeltetésének megfelelően szabad csak használni.

Alapszabály, hogy a lakórendelteté életek, életrészek területén a menelésre számításba vett közlekedőkön, lépcsőházakban éghető anyagokat, robbanásveslyes és tűzveslyes osztályba tartozó anyagokat, valamint a menelési útvonalat leszűkítő tárgyakat nem szabad elhelyezni.

A közlekedő, lépcsőház szélessége rolással nem szűkíthele.

Tűzeseti tanácsok a többlakásos lakóélet lakói számára

A tűz észlelése során a legfontosabb a gyors helyzetfelismerés. A tűz másodpercek alatt

terjed, így ha esélyt látunk a tűz megfékezésére és eloltására, akkor azt azonnal kezdjük meg, ha nincs erre esély, akkor azonnal értesítsük a zoltókat és a lakóépület többi lakóját.

A tűzoltóságot a zponti segélyhívón, vagyis a 112-es hívószámon keresztül lehet érteteni. A segélyhívás során fontos elmondani, hogy mi a tűz keletkezésének pontos címe, mi ég, milyen károk vannak, mit veszélyeztet a tűz, fennálle a szelyi sérülés veszélye, ha már vannak sérültek, harozzuk meg a számukat és adjuk meg saját azonosító adatainkat.

Tűz esetén az épületben kiépített felvonót ne használják, hiszen a zoltói beavatkozás során a legelső lépés az épület, épületsz áramtalanítása, a felvonóval menekülők tehát a felvonóban ragadhatnak. Mindig a lépcsőházon keresztül meneküljünk az épületből! Ha a lakóépületben több lépcsőház van, és biztosított a lépcsőházak zötti átjárás, akkor a ztől távolabbi lépcsőházon keresztül meneküljenek.

Amennyiben a lakásból kilépve módjukban áll a lépcsőházban kiépített hő és füstelvezető berendezést működésbe hozni, így a pcsőházban felgyülemlett füst a legfelső étnyszinten kiépített és kinyitott nyílászáró szerkezeten keresztül a szabadba jut, megkönnyítve ezzel a menekülők és a beavatkozó állomány dolgát.