Klímaberendezés engedélyezése
SZMSZ: 32. sz. Melléklet
Amennyiben a tulajdonostárs a klímaberendezés külső egységét, az épület homlokzatán kívánja elhelyezni, akkor irányadó
- egyrészt, az Alapszabály XII. fejezet Lakásszövetkezeti tagsági viszony 2.2. A tag alapvető kötelezettsége, hogy:
„b) a lakásában, gépjármű tárolójában, vagy a tulajdonát képező más ingatlanrészben tervezett építési–szerelési munkáról értesítse az igazgatóságot.”
Az írásbeli értesítéshez (hozzájáruló kérelemhez) csatolni kell az ilyen munkával közvetlenül érintett tulajdonostársak (alatta, felette, mellette lakók) írásbeli hozzájáruló nyilatkozatát – Kérelem klímaberendezés felszereléséhez
- Másrészt, az igazgatóság írásos hozzájárulása mellett, a klímaberendezés felszerelésének alábbi módját tartozik betartani/betartatni.
A klímaberendezést a lakóépület homlokzatán – a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság által hitelesített vállalkozás képesített alkalmazottja útján – úgy kell elhelyezni, hogy annak működésével az épületet ne veszélyeztessék, a homlokzatot ne károsítsák, az épített környezet értékeinek védelmére vonatkozó érdeket ne sértsék, a környezetet ne szennyezzék, és ártalmas mértékű páralecsapódást ne okozzanak, feleljenek meg a zajvédelmi előírásoknak. A keletkező meleg levegőt a szomszédos lakások zavarása nélkül kell elvezetni.*
Fentiek alapján a légkondicionáló berendezés kültéri egysége tartószerkezetének felszerelése a homlokzatra az alábbiak szerint történhet:
– a rögzítő acél csavarok feszítő dűbele a teherhordó falszerkezetbe rögzítendő,
– a homlokzati hőszigetelés vízzáró vakolata és a klíma között légrést kell biztosítani,
– a rögzítő csavarok mellett, a tartószerkezet végleges homlokzati rögzítésénél
UV álló kültéri színtelen sziloplasztos tömítést kell alkalmazni.
Tilos a kondenzvíz kivezetése a homlokzatra – azaz a Split klímák kültéri egységének a fűtési kondenzvize is mindenképpen elvezetendő –, azt a lakáson belül kell gyűjteni, illetve elvezetni a csőszekrényben lévő csapadékvíz, vagy a szennyvíz ejtőcsövébe. Amennyiben a kültéri egység az erkélyen, loggián kerül elhelyezésre, akkor a kondenzvíz gyűjtőedényt ott is el lehet helyezni – kivételt képez fagyveszély miatt, a fűtésre használt klíma kültéri egységének a kondenzvize.
A tervezetten fűtésre használt klímák kültéri egységének aljából – a fent ismertetettek ellenére – esetlegesen kifolyó, és a közterületen megfagyó olvadékvíz síkosság– mentesítéséről a lakástulajdonos/használó köteles gondoskodni.
A kültéri egység helyének kiválasztása, a döntés meghozatala megrendelői (klíma tulajdonosi) feladat. Miután a fűtési kondenzvíz is mindenképpen elvezetendő, lehetőség van a kültéri egység alá, egy második fűtött csepptálcát és fűtött elvezető–csövet kiépíteni, ami saját 2 C fokon bekapcsoló termosztáttal rendelkezik.
Amennyiben a klímaberendezés kültéri egysége leszerelésre kerül, úgy az építtető haladéktalanul helyreállítani tartozik a homlokzatot.
* Klíma elhelyezésére vonatkozó szabályok .
Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII.20.) Korm. rendelet (továbbiakban: OTÉK) rendelkezik az építmények, épületek elhelyezésének, kialakításának legfontosabb szabályairól. A jogszabály 2008. szeptember 12. napjától hatályos előírása értelmében, a hatálybalépése előtt használatba vett, meglévő
épületen utólagosan klímatizáló berendezést elhelyezni csak építészeti eszközökkel takartan lehet úgy, hogy a berendezés összhangban legyen az épület külső megjelenésével. Továbbá az utólagos felszerelésnél szem előtt kell tartani, hogy a berendezés működésének zaj–, rezgés– vagy más káros hatása ne legyen a környezetére, ártalmas mértékű páralecsapódást ne okozzon. A légkondicionáló továbbá az épület homlokzatát nem károsíthatja, rendeltetésszerű használatát nem zavarhatja.
Az OTÉK előírásai közül talán a leglényegesebb a fentieken túl, az épített környezet értékeinek védelmére vonatkozó rendelkezés. A tervezett berendezést ugyanis úgy kell elhelyezni, hogy az településképi, építészeti, illetve táj és természetvédelmi érdekeket nem sérthet.
Hogy mit jelent ez a gyakorlatban?
Azt, hogy a klímaberendezést, a 2008. szeptember 12. előtt használatba vett épületek homlokzatán úgy kell felszerelni, hogy az – lehetőleg építészeti eszközökkel megoldva – takartan helyezkedjen el (Pl. direktben nem látszó, vagy beforduló homlokzati részre szerelve stb.), nem szembetűnő helyen úgy, hogy a településképben jelentős zavaró hatást ne okozzon, és a működésével az épület, vagy a szomszédos ingatlanok használóit ne zavarja [253/1997. (XII.20.) Korm. rend. 92.§ (2) bek.].
IGAZGATÓSÁG